Základní charakteristika:
Zrcadlový fotografický přístroj na svitkový film 120 s formátem obrazu 6x6 cm. S pomocí kinofilmového adaptéru lze použit také kinofilm 24x36 mm.
Přístroj má dva objektivy, hledáčkový, tříčočkový Anastigmat f 3,0 / 80 mm a fotografický Belar f 3,5 / 80 mm. Oba objektivy se pohybem zaostřovací páky pohybují současně a výsledek zobrazení z hledáčkového objektivu se ukazuje na matnici na vrchu přístroje. Obraz na matnici je stranově převrácený. Zaostřit je možné od 1m do nekonečna. U snímacího objektivu Belar je použita centrální, pětilamelová závěrka Metax s možnostmi zvolit časy 1, 1/2, 1/ 5, 1/10, 1/25, 1/50, 1/100, 1/200, 1/400 a B. Montovaly se také závěrky Prontor SVS. Hodnoty clony jsou 3,5, 4, 5,6, 8, 11, 16 a 22. Natažení závěrky není spřaženo s posunem filmu, ale je blokována vícenásobná expozice u obou spouští na těle přístroje. Přímo na závěrce lze vícenásobné expozice přesto dosáhnout.
Fotoaparát je vybaven počítadlem snímků s automatickým nulováním. Typická kontrola počtu snímků průhledem na potisk krycího papíru svitkového filmu není možná. Nejvyšší hodnotou na stupnici počítadla je číslo 12, které postačuje pro svitkový film. Pro počítání desítek snímků u kinofilmu je nutné otáčet ručně kolečkem vedle okénka počítadla.
První Flexaret vzešel z přístroje Flexette, vyráběným v roce 1938 ve firmě bratří Bradáčů. Tu koupila přerovská Optikotechna v roce 1939 ve snaze zajistit si alternativní výrobní program. V průběhu 2 sv. války pak vznikly Flexarety II a III, které Optikotechna vyráběla až do roku 1948 kdy došlo rovněž k přejmenování Optikotechny na Meoptu Přerov. Ta potom vyráběla různě modernizované Flexarety až do roku 1971 kdy byla výroba ukončena. Model IV A byl v Meoptě vyráběn v letech 1950-57.
Fotoaparát jsem koupil na Aukru za necelých 600,- Kč. Údajně se s ním do poslední chvíle bez potíží fotilo. Mě hned několikrát potrápil, hned při prvním svitku se po několika snímcích stalo, že zůstala zablokovaná spoušť a kolečko přetáčení filmu také. Jediná možnost jak pokračovat ve fotografování bylo otevření přístroje v TK. Při zmíněném prvním svitku jsem to zažil 3x a po jeho dofocení se situace s pokusným filmem mockrát zopakovala. Rozhodl jsem se tedy pro kontrolu vnitřho mechanismu přístroje. Žádnou zradu jsem neobjevil. Rozborka-sborka však zasekávání odstranila, tak jen doufám, že se nevrátí stejně nečekaně, jako zmizelo.
WWW.MEOPTAHISTORY.COM
Flexaret na stránkách Lubomíra Čevely
Unhošť
|
Unhošť
|
Michal
|
Vojta
|
Šípský potok
|